Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Koczała
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Zameldowanie na pobyt stały cudzoziemców i członków ich rodzin niebędących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, obywatelami państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelami Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkami ich rodzin

SPRAWA:

Zameldowanie na pobyt stały cudzoziemców i członków ich rodzin niebędących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, obywatelami państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) — strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelami Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkami ich rodzin

MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY

Urząd Gminy Koczała
ul. Człuchowska 27
77-220 Koczała
pokój nr 2
tel. (0-59) 857 40 64

GODZINY PRACY:

poniedziałek - piątek 700 - 1500

KOMÓRKA ODPOWIEDZIALNA

Referat Administracyjny
Stanowisko ds. ewidencji ludności

WYMAGANE DOKUMENTY:

- formularz Zgłoszenie pobytu stałego (może być on sporządzony przez pracownika organu gminy w postaci wydruku z systemu teleinformatycznego, w obecności osoby dokonującej zgłoszenia na podstawie danych zawartych w rejestrze PESEL oraz podanych przez tę osobę),

- potwierdzenie na formularzu Zgłoszenia pobytu stałego pobytu w lokalu, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu,

- cudzoziemiec przedstawia kartę pobytu wydaną w związku z udzieleniem zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, ochrony uzupełniającej, albo nadaniem statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, dokument „zgoda na pobyt tolerowany” albo zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, decyzję o nadaniu statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, udzieleniu w Rzeczypospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych albo zgody na pobyt tolerowany,

do wglądu:

- ważny dokument podróży,

- dokument potwierdzający tytuł prawny właściciela lub podmiotu do lokalu, którym może być w szczególności: umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu,

- pełnomocnictwo (jeżeli został ustanowiony pełnomocnik) udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu, po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego lub paszportu.

OPŁATY

Czynność zameldowania jest wolna od opłat.

Opłaty nie pobiera się również za wydanie z urzędu zaświadczenia po zameldowaniu na pobyt stały.

17 zł – opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa (w przypadku, gdy osoba zgłaszająca pobyt stały działa przez pełnomocnika)

Opłatę skarbową należy wnieść na rachunek Urzędu Gminy Koczała: numer konta 28 9326 0006 0060 0239 2000 0010.

Opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa nie dotyczy pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.

TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY

Niezwłocznie – w chwili przyjęcia zgłoszenia pobytu; czynność materialno-techniczna

TRYB ODWOŁAWCZY

Brak

INFORMACJE DODATKOWE

- Cudzoziemcy są zwolnieni z obowiązku meldunkowego, jeżeli okres ich pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przekracza 30 dni.

- Cudzoziemiec niebędący obywatelem państw członkowskich Unii Europejskiej, obywatelem państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej ani członkiem rodziny obywatela tych państw, przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej 4 dnia, licząc od dnia przybycia do tego miejsca, chyba że jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przekracza 30 dni.

- Co do zasady cudzoziemcowi dokonującemu zameldowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej minister właściwy do spraw informatyzacji nadaje numer PESEL. Nie zostanie on jednak nadany przy zameldowaniu cudzoziemcom, których pobyt w Rzeczypospolitej Polskiej ma charakter krótkotrwały lub wręcz tranzytowy, tj nie dłuższy niż 30 dni. Ponadto numer PESEL nie będzie także nadawany obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej i członkom ich rodzin, w przypadku pobytów krótkoterminowych, tj. do 3 miesięcy.

- W przypadku zmiany miejsca pobytu stałego lub czasowego nie jest wymagane wymeldowanie się z poprzedniego miejsca pobytu. Wymeldowania można dokonać przy zgłoszeniu nowego miejsca pobytu stałego lub czasowego.

- Za osobę nieposiadającą pełnej zdolności do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.

- Zameldowania w miejscu pobytu stałego można dokonać przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie, o której mowa w art. 33 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257), po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego lub paszportu albo po uwierzytelnieniu pełnomocnika na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

- Organ dokonujący zameldowania na pobyt stały wydaje z urzędu zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały, które jest ważne do chwili zmiany miejsca zamieszkania.

- Zaświadczenie wydaje się, w zależności od żądania wnioskodawcy, w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

PODSTAWA PRAWNA

- ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2017 r. poz. 657 z późn. zm.)

- rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U. poz. 2411)

- ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257)

- ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1827 z późn. zm.)

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 Zgłoszenie pobytu stałego.pdf (PDF, 154.01Kb) 2018-01-11 12:39:51 275 razy
2 Wzór pełnomocnictwa.pdf (PDF, 166.51Kb) 2018-01-11 12:39:51 266 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Paulina Omelańska 11-01-2018 12:39:51
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Paulina Omelańska 11-01-2018
Ostatnia aktualizacja: Ewa Tybora-Dziąbkowska 03-11-2020 14:53:51